Zapraszamy do sekcji tenisa stołowego

Tenis stołowy, czyli popularny ping-pong, to jedna z najbardziej popularnych i rozpoznawalnych dyscyplin sportowych na świecie, której próbował prawie każdy. W tenisa stołowego grają miliony osób, niezależnie od wieku. W formie rozrywki jest to nieskomplikowana gra, która sprawia ogromnie dużo radości wszystkim, niezależnie od wieku i umiejętności. W formie wyczynowej jest to jedna z najbardziej wymagających dyscyplin,  o bardzo dużej precyzji, ogromnej cierpliwości i zaangażowaniu zawodnika oraz ścisłej współpracy z trenerem. Jednak niewiele osób wie, że jest to też jedna z nielicznych dyscyplin sportowych, która pomaga nie tylko w prawidłowym rozwoju fizycznym dziecka, ale też emocjonalnym.
W tenisa stołowego mogą grać już kilkuletnie dzieci, młodzież i dorośli. Jest to sport dla wszystkich. Tę dyscyplinę z powodzeniem mogą uprawiać osoby z niepełnosprawnością. Przykładem jest chociażby tenisistka stołowa Natalia Partyka, reprezentantka Polski, trzykrotna uczestniczka Igrzysk Olimpijskich w Pekinie,  Londynie i Rio de Janeiro, czterokrotna złota medalista paraolimpijska.
Tenis stołowy to dyscyplina, która niejednokrotnie była przedmiotem badań naukowych. Światowej sławy neurofizjolodzy zgodnie twierdzą, że tenis stołowy pomaga w rozwijaniu inteligencji, poprawie koordynacji ruchowej i budowaniu świadomości własnego ciała. Jest to jedna z niewielu dyscyplin sportu, która znacząco wpływa na rozwój mózgu. A to dzięki temu, że gra w tenisa stołowego pomaga skoordynować pracę dłoni ze zmysłem wzroku oraz całego ciała i szczególnie pracy nóg. Gdy zawodnik rozgrywa spotkanie, musi być wyjątkowo skupiony na piłeczce, by odpowiednio szybko reagować, jednocześnie musi koordynować pracę całego ciała –  tego typu ćwiczenia są doskonałe dla dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym.
W Polsce autorytetem tematu tenisa stołowego w kontekście zdrowia jest Jerzy Grycan – wieloletni trener klasy mistrzowskiej tenisa stołowego, specjalista treningu mentalnego, instruktor oraz autor książki „Integralny tenis stołowy”. Grycan podkreśla zalety tej dyscypliny, które są widoczne zarówno na poziome amatorskim, jak i zawodowym. Tenis stołowy jest jednym z najszybszych sportów, bardziej niż inne dyscypliny zwiększa wytrzymałość, poprawia zwinność i koordynację.
Tenis stołowy zwiększa również inteligencję dziecka, ponieważ wymaga opanowania szeregu taktycznych umiejętności: zasad, strategii, indywidualnego stylu gry – mówi autor książki „Integralny tenis stołowy”. Jest to dyscyplina, która umożliwia dzieciom lepszy start w dorosłość. Dzięki grze najmłodsi lepiej radzą sobie ze stresem, co jest niezwykle istotne w dorosłym życiu.
Zapraszamy do sekcji tenisa stołowego.
Trenerzy i działacze UKS Zaułek

Dodaj komentarz

>